Nolan Sonunda!

İlk çıkışını Following ile yapan Memento ile ismini herkese duyuran,ardından Batman serisi ile kendi hayran kitlesini genişleten,Insomnia ve The Prestige gibi filmleri etkileyici Filmografisine serpiştiren ve son olarak Inception ile gişeleri sarsan Chris Nolan,bugün Batman 3'te yönetmen koltuğuna oturacağını resmen açıkladı. Kahramanlar Sinemada'nın yalancısıyız... Olası bir durumdu,oldu. Batman 3'te bizleri neler bekliyor şimdiden sabırsızlanmaya başladım. Ben ve benim gibiler şanssız ki 2012 yazına kadar sabır gerekli.

Replik Demişken...

"Someday, and that day may never come, I'll call upon you to do a service for me. But until that day, accept this justice as gift on my daughter's wedding day."

"Bir gün ki o gün asla gelmeyebilir, senden bir hizmet isteyeceğim. Fakat o gün gelene kadar kızımın düğününde bunu hediye olarak kabul et."

L'immortel (2010)

L'immortel (22 Bullets) Türkçesiyle Ölümsüz,Marsilya'lı bir mafya üyesinin 3 yıl süren emekliliğine verdiği kısa arayı anlatıyor. Bu isim Charly Mattei,onu canlandıran ise Jean Reno. Mattei tam bir profesyonel ve başarılı bir geçmişi var. Ailesiyle birlikte huzurla geçirdiği 3 yılın ardından saldırıya uğrar. Vücudundan filme de İngilizce ismini veren 22 mermi çıkartılır Mattei ölmez,bir nevi efsane geri döner ve Marsilya'da önce ailesini sonra kendisini korumak için taş üstünde taş bırakmaz. Suç,aksiyon,dram... Mafya filmlerini en iyi şekile sokabilen ögeler. 
Genelde Fransız filmlerinden pek hoşlanmadığımı daha önce belirtmiştim ama yılda 1-2 kez seçtiğim güzel yapımlar gibi bu da hoşuma gitti. Jean Reno faktörü de var tabii ki. 

Filmde,her ne konumda olursa olsun bir babanın evladı için neler yapabileceği ve hayatı tehlikeye girenlerin tetiği çekmekte tereddüt etmediği gerçekleri yüzünüze güzel bir şekilde vuruluyor. Jean Reno'nun Leon'u da az biraz hatırlatan performansının yanı sıra polis Marie Goldman rolüyle Marina Fois, Mattei'nin sözde dostu özde düşmanı Tony Zaccia rolüyle Kad Merad, Mattei'nin oğlu rolündeki Max Baissette de Malglaive'i de beğenmiş bulunmaktayım. Adı gibi filmografisi olsun diyeyim ufaklığın.
Aile,Mafya,Polis üçgeninde geçen ve yaşanmış bir olaydan esinlenilen bu film izlenilmeye değer,bir takım gereksiz sahneleri olsa bile...

Hero Wanted (2008)

Aynı tip senaryo ile sıradanlaşan filmlerden değil bana göre Hero Wanted. Çok etkileyici bir film olmasa bile yönetmenin tarzı hoşuma gitti. Olay akışı biraz karışık verilmiş,başlarda biraz sıkılmanız muhtemel.
Kahraman olarak nitelendirilen Liam'ın (Cuba Gooding Jr.) filmde sürekli küçük kızı,yaşlı teyzeyi v.b kurtaracağını sanıyorsunuz ama filmin akışında bir kahramandan çok cezalandırıcı rolü üstlendiğini görüyor,filme anlam vermeye çalışıyorsunuz.
Liam'ın yaşantısı dram ve aksiyon ögeleriyle birlikte sunulmakta. Ray Liotta,Kim Coates gibi isimlerde kadro dahilinde. Brian Smrz'in de ilk yönetmenlik denemesi olduğunu belirtelim. Kendisi daha önce Life Free or Die Hard,Taxi,Signs,Blade,Men in Black,Face Off,Minority Report ve Mission Impossible gibi filmlerin yapım kadrolarında yer aldı. Bu filmin ardından da yönetmenlik koltuğuna oturmadı. Farklı bir şey izlemek istiyorum derseniz izleyebilirsiniz ancak filmden çok fazla da bir şey beklememek lazım.

Sleepers (1996)

Yapım yılı 70'lerin sonundan 90'lara kadar olan filmlerin farklı bir havası oluyor genelde. Al Pacino,De Niro,Jack Nicholson,Ray Liotta,Joe Pesci ve daha adını say(a)madığım bir çok isim de kadroda yer alırsa eğer tadından yenmiyor çoğu. Her biri tek başına alıp götürebiliyor. Bir de bu filmlerin geçmişi anlatmaları var ki akılda yer ediyor çoğu zaman. Bunu belirterek Sleepers (Kardeş Gibiydiler) filmine ufak bir giriş yapmış olalım.
Arkadaşlıkları kardeşlikten öte 4 kimliğin çocukluktan gençliğe,gençlikten ergenliğe hikayeleri anlatılır. Dışarıda çocukken işledikleri suçun cezasını ıslah evinde farklı şekilde ve fazlasıyla ağır öder,çıktıktan sonra da fazlasıyla ödetirler. Adaletin olmadığı yerde adaleti kendin sağla hesabı kendi intikam senaryolarını hazırlarlar. Kimi zaman silahla kimi zaman kanunla maruz kaldıkları ayıbı silmeye çalışırlar. Dostluktan öte kardeşlikleri onları güçlü kılacaktır. Ve manevi babaları Bobby(Robert De Niro)...

Brad Pitt,Robert De Niro,Kevin Bacon,Dustin Hoffman gibi isimler kadroyu zenginleştiren isimler. Çocukluk hallerini canlandıran isimler de üzerlerine düşeni yapmışlar. Yönetmen koltuğunda,Oscar ve Rain Man(1988) harici kendisini pek gösteremeyen Barry Levinson var. Sarsıcı,etkileyici...