Kako Si? /Nasılsın?

Özlem Akovalıgil'in eseri olan Kako Si?'nin yapımı 2008 yılında sona erdi. Gerçek bir hikayenin gerçek bir şekilde beyaz perdeye aktarımı olarak niteleyebileceğimiz bu filmde Mesut Akusta,Deniz Çakır,Ayberk Atilla gibi isimlerin yanı sıra gerçeği gözünüzün içine sokmak amacıyla belki de kamera karşısına ilk defa geçen yöre insan(lar)ı var. Filme ayrı bir hava katmışlar tabii ki. 
Bir de ilişkileri çokta sağlam olmayan bir çiftin aşkla imtihanı da gözler önüne seriliyor. Esas oğlanımızın psikolojik rahatısızlıkları var. Herkes bir arayış içinde. 
Film aslında fena değil,bir çok duyguyu bir arada yaşayabiliyorsunuz. Filmin esas konusu olan savaşın acı yüzünü en iyi anlatan ise şüphesiz ki,yıllar sonra buluşan öz kardeşlerin farklı dillerde birbirini anlamaya çalışması. 
Kako si?
Ailesi yıllar önce Bosna'dan İstanbul'a göç etmiş olan SEMAHAT (Semahat Goruşanin), ilerlemiş yaşına rağmen ata topraklarına seyahate karar verir. Yönetmen olan FATİH (Mesut Akusta), kadını ilginç bulur ve yolculuğunu filme almak ister:  Fatih'in arkadaşı UFUK (Kemal Okur),  hayatındaki karışıklıklardan uzaklaşmak işin bu yolculuğu fırsat olarak görür ve yardım etmek için onlara katılır. Yolda Semahat aile hikayesini anlatırken Fatih bunları kaydeder. Sarajevo'ya varınca Semahat'ın ailesini bulmak için yaptıkları araştırma yaşanan son savaşın tüyler ürpertici gerçekleriyle yüzleşmelerini sağlayacaktır.Sonunda Semahat'ın  82 yaşındaki kuzeni MUHAMMED'i (Muhammed Goruşanin) bulurlar.
Almanya'da doğup büyümüş olan SELİM (Atilla Öner), bir yıldır İstanbul'da LİDYA (Deniz Çakır) ile yaşamaktadır. Selim'in ailesini ziyaret için birlikte Almanya'ya yola çıkarlar. Yolda, bir cinayete tanık olurlar, arabaları ellerinden alınır. Bir köye sığınırlar. Selim arabalarını bulmaya çalışırken etnik bir çatışmanın ortasında kalır.
Hayatta kalma mücadelesi veren insanlar için geçmişin ve gelecek umudunun bir anlamı yoktur. İnsanları ayıran bir yer vardır. Tam oradadırlar. 

0 yorum: