Deli Deli Olma (2009)

Son zamanlarda izlediğim en iyi Türk yapımıydı desem yanlış olmaz. Neden mi? Bir aşk hikayesi düşünün, güldürüsü,ağlatısı,tarihsel ögeleri,şivesi,kültürü ne varsa içine dozunca katılarak anlatılmaya çalışılsın . Hiç bir öge bardağın dışına taşmasın... Komedisi adına konuşacak olursam,bazıları gibi işin suyunu çıkarmamışlar. Sırf güldürmeye çalışsın/güldürsün diye içine küfür sıkıştırıp pazarlama amacı gütmek yerine, o yörenin kültürünü tüm çıplaklığıya ortaya sermiş,öyle güldürmeyi başarmışlar. Yöre insanının günlük konuşmaları,çekişmeleri,atışmaları... Dinlemeye,gülmeye değer.
Şive biraz farklı,ilk başlarda anlamakta güçlük çekiyor,hatta biraz rahatsız bile oluyorsunuz. Ancak,olay örgüsü sizi direk beyaz perdenin içine çekiyor ve böylelikle hem siz onları anlıyorsunuz,hem de film,amacı olan çekimi yaratmış oluyor. 
Küçük bir kızın piyano tutkusunu,eskilerden kalan bir aşk acısını,yöre insanının size keyif veren hal ve hareketlerini,ölümü. Dediğim gibi her şeyi yerinde ve yeterince. Filmin finali tam olarak sonuna denk gelmiyor aslında ama final diye niteleyebileceğimiz bölüm sizi ters köşeden yakalayacak.
Tarık Akan,Şerif Sezer,Zuhal Topal,Levent Tülek ve daha bir çok sağlam isimden oluşan bir kadrosu var filmin,ilk fırsatta izleyiniz...
Deli Deli Olma
"Kars’ın bir köyünde geçen sıcacık bir hikaye… sanki başka bir dil konuşurmuşçasına bir an uzak ama o kadar da bizim insanlarımız… Adı Alma ve Tavşan olan iki sevimli köy çocuğu… Çocukken ailesiyle Rusya’dan göçen bir Malakan: Mişka… Mişka’nın gençlik aşkı olan ama hiç kavuşamadığı sinirli mi sinirli yaşlı kadın Popuç… Mişka’nın yapayalnızlığına rağmen Popuç’un kalabalık, neşeli, hareketli ailesi… Saz aşıklarının bol atışmalı, çekişmeli, dudak değmezli kış geceleri.. fakirlik ve çetin kış koşullarıyla mücadele eden, ekin eken, kaz otaran, koyun güden köy insanları… Rus kültürü ile yoğrulmuş Mişka ve onun köy yaşamına sessizce kattığı piyanonun ayağına bağlanmış ineklerin görünümü kadar komik… çok sevmesine rağmen kendi yemeyip mendil içinde sakladığı kaz etini hasta Mişka’ya ikram eden küçük Alma gibi umut dolu bir hikaye Deli Deli Olma… Mişka’nın ailesinden kalan ve Mişka’nın borcu yüzünden köyün nerdeyse bütün ahırlarını gezen piyanoyu çalabilmek için yanıp tutuşan Karslı köy kızı Alma’nın üzerinden köydeki tüm hikayeleri anlatan Deli Deli Olma, sinemamızın uzun zamandır özlediği komik, naif, içten, geçmişimizden ve bizden bir film."

0 yorum: